در مطالعه ای توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران بررسی شد

جداسازی و تمایز سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی

۰۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۷ کد : ۲۹۳۳۸ پژوهش و فناوری
تعداد بازدید:۲۰
محققان بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در مطالعه ای به بررسی روش جداسازی و تمایز سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی حاصل از بافت سلول‌زدایی شده بیضه گوسفند پرداختند
جداسازی و تمایز سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی انسان در بستر سه بعدی

دکتر عبدالرضا دانشور، مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این موضوع به روابط عمومی مرکز گفت: بهبود روش های کشت سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی (SSCs) در شرایط in vitro می تواند راهی برای مطالعه بیشتر روند اسپرماتوژنز و کمک به درمان ناباروری در مردان باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه کشت سلول‌ها در بستر سه بعدی نسبت به دو بعدی شرایط ایده‌آل تری برای کشت و تمایز سلول‌ها فرآهم می‌کند، تا کنون مطالعات گسترده‌ای بر روی انواع بستر سه بعدی انجام شده است.

دانشور در ادامه خاطر نشان کرد: در این تحقیق برای نزدیک شدن هرچه بیشتر به شرایط in vivo  از بستر سه بعدی حاصل از لایه بافتی سلول زدایی شده بیضه  گوسفند برای کشت و تمایز   SSCs انسانی استفاده شد. پس از گذشت یک ماه کشت تمایزی SSCs بر روی بستر تهیه شده و مقایسه نتایج حاصل با شرایط مشابه در بستر دو بعدی، نشان داده شد که زیست پذیری، تکثیر و تمایز این سلول‌ها به طور معنی داری در بستر سه بعدی سلول زدایی شده بیشتر از بستر دو بعدی بوده است.

شایان ذکر است نتایج این پژوهش تحت عنوان

Isolation, identification and differentiation of human spermatogonial cells on three-dimensional decellularized sheep testis

در ژورنال  Acta Histochemica  به چاپ رسیده است.


نظر شما :