در گفتگوی خبرگزاری ایرنا با معاون علمی و فنی مرکز مطرح شد

دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید بذرهای هیبریدی صیفی‌جات

۰۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۵ کد : ۴۰۹۶۴ پژوهش و فناوری گفتگو
تعداد بازدید:۱۳۴
معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید بذرهای هیبریدی صیفی‌جات و سبزیجات خبر داد و گفت: زیرساخت‌های لازم برای تولید صنعتی بذرهای هیبریدی سبزیجات و صیفی‌جات در کشور فراهم شده است.
دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید بذرهای هیبریدی صیفی‌جات

رضا آذربایجانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا افزود: بذرهای هیبریدی صیفی جات و سبزیجات تولید شده در مرکز ملی ذخایر با دریافت مجوز ثبت و گواهی از وزارت جهاد کشاورزی شرایط لازم جهت تحول در صنعت بذر هیبرید کشور را دارا هستند.

وی ادامه داد: گام های بعدی این مجموعه، تولید بذرهای هیبریدی سایر گیاهان پرمصرف در داخل کشور است که این کار با سعی و تلاش محققان این مجموعه، انجام می شود.

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، بذر هیبریدی را یک بذر بهبود یافته عنوان کرد و گفت: افزایش عملکرد در هکتار و مقاومت به بیماری ها از مهم ترین مزیت های این بذرها هستند.

آذربایجانی افزود: با این اقدام هم خصوصیات مثبت بذرهای وارداتی حفظ می شود و در کنار آن هم ذائقه، سلیقه و طعم بذر در طی یک پروژه اصلاحی حفظ شده، به عبارتی این بذرها هر دو ویژگی را دارند.    

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صرف واردات رسمی و غیررسمی بذرهای هیبریدی می‌شود 

وی ادامه داد: سالانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار به صورت رسمی صرف تهیه بذرهای هیبریدی محصولات خیار، گوجه فرنگی، کاهو و فلفل دلمه ای می شود و تقریبا همین مقدار هم به صورت غیر رسمی صرف واردات این محصولات می شود.

معاون علمی و فنی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با یادآوری اینکه در حال حاضر ۹۸ درصد این بذرهای هیبریدی وارداتی است، اظهار داشت: هرچند جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان خیار در سطح دنیا هستیم اما تقریبا تمام بذر این گیاه وارداتی است.

آذربایجانی، اولویت‌های ارتقای امنیت سلامت، کشاورزی و اقتصادی را سه راهبرد اصلی مرکز ملی ذخایر اعلام کرد و گفت: حوزه شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیک را به سمت ایجاد نسل جدیدی از نمونه های زیستی که بتواند نیازهای صنعت و کشاورزی را تامین کند، سوق داده ایم.

وی ادامه داد: ممانعت از خام فروشی، جلوگیری از خروج ارز برای تامین منابع اولیه در صنعت غذا مانند پروبیوتیک، صنایع گیاهی و بذر مانند بذور هیبریدی که به شدت وابستگی داریم ، را از اقدامات مهم این مجموعه برشمرد که علاوه بر جلوگیری از وابستگی, سبب امنیت اقتصادی کشور می شود.

به گزارش ایرنا، ایران در خصوص میزان تولید میوه در اکثر صیفی های مهم در رتبه دوم تا ششم در بین کشورهای جهان قرار گرفته است؛ این در حالی است که بذر اصلاح شده مصرفی در کشور بیشتر وارداتی است.

بیشتر بذرهای وارداتی، با وجود قیمت بالا، تطابق مناسبی با شرایط اقلیمی و اکولوژیکی ایران ندارند. تولید بذر گیاهان مختلف در جلوگیری از خروج ارز و کارآفرینی وسیع در سطح کشور موثر است، ضمن اینکه بذر به عنوان رکن اصلی تولید در کشاورزی مطرح بوده و اصلاح و تولید آن در شرایط آب و هوایی کشور می‌تواند با افزایش چشمگیر عملکرد محصولات، خدمت بزرگی را ارایه کند.

گیاهان حاصل از بذرهای وارداتی سازگاری های لازم را دارا نیستند که به همین علت مصرف سموم در تولید آنها بالاتر از استاندارد خواهد بود لذا تولید این بذرها در کشور علاوه بر اشتغال زایی، کارآفرینی و جلوگیری از خروج ارز، منجر به تولید بذور سازگار به شرایط محیطی ایران و متحمل به آفات و بیماری های رایج کشور شده است.

کلید واژه ها: بذر هیبرید مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران


نظر شما :