پژوهشگاه غدد و متابولیسم و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تفاهمنامه همکاری امضا کردند

۰۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۸ کد : ۴۷۰۳۰ پژوهش و فناوری اخبار
تعداد بازدید:۵۱
به منظور ایجاد، گسترش و همفکری و همکاری¬های آموزشی- پژوهشی و بهره گیری از توانایی های علمی، آموزشی، تحقیقاتی و توسعه ای، تفاهم نامه همکاریهای مشترک فیمابین پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران منعقد گردید.
پژوهشگاه غدد و متابولیسم و مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران  تفاهمنامه همکاری امضا کردند

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی در جلسه ای که به منظور امضای تفاهم نامه در محل پژوهشگاه غدد تشکیل شد، دکتر افشین استوار رییس پژوهشگاه غدد و متابولیسم ضمن تاکید بر گسترش همکاریها گفت: بین پژوهشگاه و مرکز قبلا همکاریهایی وجود داشت، ولی ما علاقمند به توسعه همکاریها به چند دلیل هستیم.  اول به دلیل محدویت منابع که شامل منابع انسانی، مالی و امکانات و تجهیزات است. لذا توسعه همکاریها باعث هم افزایی و اشتراک موارد فوق می شود و یا اشتراک ایده ها و تفکراتی که می تواند براساس پتانسیهای دو طرف اجرایی و نتایج خوبی داشته باشد.

رییس پژوهشگاه خاطر نشان کرد: یکی از ظرفیتهایی که برای همکاری مطرح است، کاربردی سازی بیوبانکها، نمونه ها وتوسعه استاندارها است که این موضوع باعث کاهش هزینه ها و فرایندها می شود.

در ادامه دکتر رضا آذربایجانی سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: دیدگاه ما نیز توسعه همکارها و تعاملات فراتر از تفاهم نامه است که با توجه به تجاربی که در خصوص بیوبانکها در دو مجموعه وجود دارد می توان بسیار مفید باشد.

وی در ادامه افزود: شکل گیری این مرکز براساس نیاز جامعه بزرگ زیست فناوری و کمبودهایی که در کشور در این زمینه وجود داشت انجام گرفت. و به همین منظور بانکهای زیستی چهارگانه مرکز براساس استاندارهای بین المللی جهت تهیه و ارایه نمونه های زیستی و حفاظت از آنها راه اندازی شد. که طی بالغ بر ده سال گذشته نمونه های زیستی استاندارد و شناسنامه دار با کمترین هزینه در اختیار محققان قرار گرفته است.

آذربایجانی همچنین بیان کرد: با توجه به 4حوزه فعالیتی مرکز، ظرفیت لازم در حوزه سلولهای انسانی و جانوری و میکروارگانیسمها جهت تعریف پروژه های علمی مشترک در خصوص مطالعه میکروبیوم ها، تولید رده های سلولی بیماریهای خاص و ... وجود دارد. 

گفتنی است: اجرای پروژه های تحقیقاتی- کاربردی مشترک مورد نیاز جامعه تا مرحله تبیین دانش فنی در موضوعات مشترک، ارائه و تبادل نمونه های بافت، خون، سلول و ژنوم با توجه به نیاز طرفین قرارداد در قالب تعریف پروژه مشخص، اجرای فرآیند کنترل کیفی و شناسنامه دار کردن نمونه های زیستی و امکان ذخیره‌سازی آنها در شرایط استاندارد در قالب اهدا و نگهداری ایمن، انتشار مقالات علمی حاصل از نتایج پروژههای مشترک تحقیقاتی مصوب، همکاری در برگزاری سمینارها، دوره­های تخصصی و کارگاه های آموزشی کوتاه مدت و انجام بازدیدهای متقابل علمی برخی از موضوعات نفاهم نامه بود که به توافق طرفین رسید.

همچنین در این جلسه مقرر گردید با تشکیل کمیته اجرایی مشترک با حضور نمایندگان طرفین، پیشبرد موضوعات پیگیری و به تدوین گامهای اجرایی مفاد توافق شده پرداخته و در چارچوب وظایف مشخص شده عمل نمایند./

کلید واژه ها: تفاهمنامه مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران پژوهشگاه غدد و متابولیسم


نظر شما :