در راستای اجرای تفاهمنامه راهبردی فیمابین مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی

بر هم افزایی تولید دانش فنی در حوزه زیست فناوری تاکید شد

۰۷ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۸ کد : ۴۹۸۵۶ پژوهش و فناوری
تعداد بازدید:۲۸
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در راستای اجرای تفاهم نامه منعقده و در راستای آغاز همکاریها، بر هم افزایی در تولید دانش فنی حوزه مختلف زیست فناوری، حفاظت از ذخایر زیستی در قالب تبادل منابع زنتیکی و اهدای نمونه های ژنتیکی تاکید کردند.
بر هم افزایی تولید دانش فنی در حوزه زیست فناوری تاکید شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی در جلسه و بازدیدی که به منظور بررسی محورهای همکاری در محل مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با حضور دکتر صالحی جوزانی رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، مدیران و اعضای هیات علمی دو مجموعه تشکیل شد، دکتر رضا آذربایجانی، سرپرست مرکز ضمن خوشامدگویی به معرفی بخشهای و حوزه های فعالیت، وتشریح اقدامات و دستاوردهای مرکز پرداخت و گفت: پیرو تفاهمنامه ای که مرکز و پژوهشگاه با هم منعقد کردند، نیاز است  براساس مفاد تفاهمنامه و پتانسیلهای هر دو مجموعه، عملیاتی کردن همکاریهای آغاز شود.

وی افزود: خوشبختانه با تلاش، تعهد و دلسوزی همکاران، مجموعه ای را که به عنوان زیست بانک می شناسیم  براساس سرمایه و هزینه هایی که صرف آن شده در مدت کوتاه توانسته است به نتایج خوبی برسد و با راهبردها و ماموریتهایی که برنامه ریزی شده است، گامهای رو به جلویی درحوزه ژنتیک و منابع زیستی برداشته و و دستاوردهای زیست فناورانه قابل قبولی را برای کشور رقم زده است.

آذربایجانی بیان کرد: از اینکه امروز در این مجموعه کنار هم قرار گرفتیم بسیار خوشحالیم. فصل جدیدی برای آغاز همکاریها است بویژه اینکه در یک استان هم قرار داشته و زمینه فعالیت کاملا مشترک هم داریم.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه بیوتکنوژی کشاورزی یکی از پژوهشگاه های پیشرو درحوزه بیوتکنوژی بویژه کشاورزی است  گفت: در تطابق گامهایمان قطعا نیازمند برنامه ها و همکاریهای مشترک هستیم تا بتوانیم نتایج و دستاوردهای خوبی را در جهت کمک به توسعه زیست فناوری و دستیابی به دانش جدید برای کشور ارایه دهیم.

سرپرست مرکز همچنین خاطر نشان کرد: نمونه موفق و خوب همکاری که اخیرا شکل گرفته است؛ با سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استان البرز در زمینه های مختلف بویژه حفاظت از ذخایر زیستی حیات وحش می باشد. این همکاری وهمگرایی، پتانسیلها و توانمندیها را برای بسیاری از اقدامات افزایش می دهد. اما این قسمت مربوط به ذخایرژنتیکی و زیستی بوده  و قسمت مهم توسعه فناوریها، کسب دانش های جدید و تجاری سازی باید با پژوهشگاهی چون بیوتکنولوژی کشاورزی و در بستر  همکاریهای راهبردی شکل بگیرد.

دکتر صالحی جوزانی، رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز، ضمن ابراز خرسندی از اغاز همکاریها گفت: علاقمندی برای همکاریها و بازدید از فعالیتهای مرکز وجود داشت و با توجه به تفاهمنامه ای که منعقد شده است کارگروهی هم تشکیل شده است که به صورت جدی روی موضوعات تفاهمنامه کار کرده و برنامه ها و پروژه های مشترک را تعریف و پیش ببرند.

وی  همچنین بیان کرد: باعث افتخار است  که مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در کشور راه اندازی و در استان البرز که پژوهشگاه هم در آن قرار گرفته است، فعالیت می نماید. از انجا که زمینه همکاریها نزدیک به هم می باشد؛ قطعا همکاریهای خوبی می توانیم داشته باشیم.

دکتر صالحی در ادامه به معرفی بخشها و فعالیتهای پژوهشگاه بیوتکنوژی کشاورزی پرداخت و گفت: این نشست یک نقطه عطف در هم افزایی در اکثر فعالیتها و توانمندیها است که به طور قطع نتایج و دستاوردهای بزرگی را در حوزه زیست فناوری رقم خواهد زد.

وی افزود: در شرایطی که به خاطر تحریم محدودیتهای زیادی در پیشبرد اهداف این حوزه وجود دارد، با بهره مندی از دانش و توانمندیهای داخلی در بستر تعامل و هم افزایی می توان تا حدودی روند دستیابی به پیشرفت در زمینه زیست فناوری را تسریع نمود. از این رو پژوهشگاه در زمینه تبادل منابع ژنتیکی، اهدای نمونه های زیستی و پروژه های تحقیقاتی مشترک که منجر به دستیابی به دانشهای نوین در حوزه های مختلف شود، آماده همکاری می باشد.

شایان ذکر است در این برنامه رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و هیات همراه با حضور در محل اجرای پروژه ها و بانکهای زیستی مرکز مستقر در زیست بانک ملی کشور، از دستاوردها و توانمندیها مرکز بازدید کردند./

کلید واژه ها: مرکز مرکز ملی مرکز ملی ذخایر مرکز ملی ذخایر ژنتیکی پژوهشگاه رییس پژوهشگاه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی پژوهشگاه بیوتکنولوژی زیستی ژنتیکی زیستی


نظر شما :